Dit doet u op grond van artikel 3 van de Wet Marktordening Gezondheidszorg. Het is aan u om aan de hand van uw administratie aan te kunnen tonen dat de verwijzing rechtmatig is. Daarom moet in het dossier een schriftelijk bewijs van deze verwijzing aanwezig zijn.
Geef het type verwijzer aan in de registratie van de DBC. De type verwijzers zijn benoemd in de Regeling medisch-specialistische zorg. De verwijzer moet ook geldig zijn.
Een overzicht van geldige verwijzers en de geldigheid van de verwijzingen vindt u op de website van Zorgverzekeraars Nederland.
De datum van de verwijzing moet binnen de termijn van een DBC of Overig Zorgproduct vallen.
Deze gegevens moeten in elk geval op de verwijzing staan.
In deze gevallen is er geen verwijzing nodig.
Is de patiënt nog niet uitbehandeld en wordt er een vervolgtraject geopend? Dan is de chirurg de verwijzer, verwijstype 7: eigen patiënt. Is de patiënt uitbehandeld, terugverwezen naar de huisarts en is het traject gesloten? Dan geldt dezelfde informatieverplichting van de verwijzing als bij het te openen van een regulier initieel subtraject. Valt de verwijzing door de huisarts binnen 360 dagen na afloop van het voorgaande traject? Dan is er geen nieuwe verwijzing van de huisarts nodig. De chirurg opent dan een vervolgtraject aansluitend aan het afgesloten traject.
Soms is er geen verwijzing nodig. Bijvoorbeeld voor fysiotherapie. Registreer dan verwijstype 9: patiënt welke gebruik maakt van directe toegang. Opent de fysiotherapeut een vervolgtraject? Dan is de behandelend fysiotherapeut de verwijzer. Registreer dan verwijstype 7: eigen patiënt.
Verwijst u een patiënt naar uzelf van instelling A voor een behandeling in instelling B? Dan is er geen sprake van overdracht van het hoofdbehandelaarschap. De geleverde zorg brengt u dan via onderlinge dienstverlening in rekening. Op deze regel bestaan twee uitzonderingen die zijn opgenomen in de Regeling medisch-specialistische zorg.
Ja, dat mag. U kunt met dezelfde zorgvraag verwijzen naar een andere specialist binnen dezelfde instelling. Een kinderneuroloog kan bijvoorbeeld doorverwijzen naar de kindercardioloog. Beide specialisten stellen een eigen diagnose en starten een behandeltraject. Registreer in dit geval verwijstype 7: eigen patiënt, niet-SEH.
Taakherschikkers zoals een verpleegkundig specialist en een physician assistant mogen verwijzen van de tweedelijn naar de tweedelijn. Taakherschikkers staan wij ook toe als verwijzer vanuit de eerstelijn naar de tweedelijn.
Meld een patiënt zich als altruïstische donor? Dan verwijst de patiënt zichzelf. Registreer in dit geval verwijstype 8: verwezen patiënt niet-SEH vanuit eerste lijn.
Registreer in dit geval verwijstype 8: verwezen patiënt niet-SEH vanuit eerstelijn, maar verwijzer heeft geen AGB-code.
Registreer in dit geval verwijstype 8: verwezen patiënt niet-SEH vanuit eerstelijn, maar verwijzer heeft geen AGB-code.
De patiënt moet via de huisarts een verwijzing vragen.
Moet er voor een in het ziekenhuis geboren zuigeling een DBC geopend worden? In deze situaties is een verloskundige, gynaecoloog of kinderarts de verwijzer. Registreer in dit geval verwijstype 4: verwezen patiënt niet-SEH vanuit eerstelijn, verwijstype 5: verwezen patiënt niet-SEH vanuit ander specialisme binnen dezelfde instelling of verwijstype 7: eigen patiënt niet-SEH vanuit eerstelijn.